Forum grupy BASR

Pełna wersja: Radiotelefon FTM-100D Fusion
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Do pracy w systemie cyfrowym Fusion można polecić radiotelefon Yaesu FTM-100D. Kompaktowy, nie drogi, dwupasmowy radiotelefon z emisjami FM i C4FM oraz z pełnym APRS z odbiornikiem GPS podającym pozycje (radiotelefon nadaje ramki APRS i wyświetla na ekranie odebrane ramki APRS).
W ramach sieci BASR posiadamy aktywne dwa przemienniki na C4FM - SP9ZAR Góra Żar bez odstępu do sieci Wires-x oraz SR9FSR Wola z dostępem do sieci Wires-x (sieć cyfrowa Fusion). Przemiennik SR9FSR jest linkowany z siecią BASR DMR (przejście pomiędzy sieciami Wires-x Fusiona i DMR BASR). Reasumując dysponując radiotelefonem FTM-100D mamy poprzez SR9FSR dostęp do sieci DMR, w tym do Grupy BASR.
Informacja o radiotelefonie FTM-100D.
[attachment=64]
FTM100DE Jest niewielkim transceiverm przeznaczony typowo dla krótkofalowców, który łączy w sobie systemy łączności cyfrowych oraz analogowych. Za przełączaniem na konkretnie stosowaną przez korespondenta modulację, czuwa w tym urządzeniu system AMS. Obsługuje takie modulacje jak AM, FM, C4FM oraz APRS. W FTM-100 zainstalowano moduł obsługi GPS, dołożono miejsce na obsługę opcjonalnego modułu BLUETOOTH BU-2, który współpracuje ze słuchawką BH-2. W radiotelefonie FTM-100 dołożono jeszcze miejsce na opcjonalny moduł pamięci FVS-2. Moduł ten umożliwia zapis i odczyt odebranych danych. A na dużą ilość kanałów pamięci oraz ustawień może się przydać slot na karty SD do 32GB umieszczony w przednim korpusie radia. Radiotelefon FTM-400DE posiada kompaktowe rozmiary oraz odłączany panel z wyświetlaczem graficznym na którym można obserwować GPS, APRS, kanały pamięci, VFO, GM i inne.
Wersja radiotelefonu ma mocno rozbudowane wspomniane wyżej menu graficzne GPS i APRS. W systemie GPS można śledzić ilość odbieranych satelit, ich kierunkowość na wykresie kołowym czy sprawdzić które są odbierane i z jaką siłą sygnału. Moduł APRS pokazuje dużą ilość danych na ekranie panela, od listy stacji po wiadomości od użytkowników APRS czy kierunek jazdy a nawet lokalizację użytkowników GM. GM jest rozwiązaniem Yaesu w celu lokalizacji krótkofalowców w trasie.

 
Specyfikacja FTM100 DE:

    Wbudowany zegar
    Wbudowany timer
    Moc nadajnika dla pasm 2m/70cm: 5/20/50W
    Duży wskaźnik TX/RX
    Rozbudowany GPS do 66 kanałów
    Opcjonalny zestaw dla funkcji głosowych
    Lokalizacja innych osób wyposażonych w system GM
    Zakres częstotliwości odbiornika:
        108 - 137 MHz (lotnicze)
        137 - 174 MHz (144 MHz)
        174 - 400 MHz (Gen1)
        400 - 480 MHz (430 MHz)
        480 - 999,99 MHz (GEN2) (zablokowane pasmo GSM)
    Zakres częstotliwości nadajnika:
        144 - 146 MHz lub 144 - 148 MHz
        430 - 440 MHz lub 430 - 450 MHz
    Funkcje skanera
    Obsługa kart microSD
    Opcjonalny moduł MH85A11U pozwalający przesyłać obraz.
Wygląd wyświetlacza w różnych opcjach wyświetlania.
[attachment=65]

W załączeniu artykuł na temat pracy przemienników Fusion w C4FM.