Forum grupy BASR

Pełna wersja: Pierwsze spotkanie tcheniczne BASR 2018 już za nami.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W dniu 13 kwietnia 2018 w siedzibie klubie SP9KOZ w Kozach odbyło się pierwsze w 2018 roku spotkanie techniczne Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Oprócz grupy członków BASR: SP9GNP, SQ9OJS, SP9MIR, SP9JKB, SP9WZO, SP9XZA, SQ9IWS, SQ9OUK, SP9JTZ, SP9NLT, SQ9NKW, SP9ONC, SQ9JXT, SP9ETE i SP9LVZ w spotkaniu uczestniczyli  także zaproszeni koledzy i sympatycy BASR: SQ9ONK, SQ9KR, SP9LWG, SQ9BDB, SP9GS, SP9BXU i SP9KLM.
Zasadniczą część programu dotyczącą łączności cyfrowej Fusion poprowadził Piotr SP9LVZ. Zostały omówione podstawowe aspekty techniki cyfrowe C4FM, czym Fusion różni się od DMR, a przede wszystkim została praktycznie zademonstrowana praca w systemie cyfrowym z radiotelefonu FTM100D przez przemiennik SR9FSR który pracuje w  sieci Wires-x. System Fusion odbiega koncepcją pracy w sieci od DMR, wymaga więc więcej od operatora. Wszelkie zestawienia połączeń z węzłami sieci należy wykonać z poziomu radiotelefonu. Nie jest to dokładnie opisane w instrukcji obsługi radia, zostało to zademonstrowane podczas spotkania.
Najwięcej emocji wzbudziły dwa pytania: co lepsze system cyfrowy DMR czy Fusion oraz czy łączność cyfrowa (z wykorzystaniem internetu) jest jeszcze krótkofalarstwem? Może sami poszukamy odpowiedzi na te pytania? Może granice krótkofalarstwa są tam gdzie jeszcze posługujemy się znakami wywoławczymi ??

Zbyszek SP9XZA wgrywał rozszerzone oprogramowanie w radiotelefonach RT-3. Dla zainteresowanych w dziale technicznym zamieszczamy opisy aktualizacji oprogramowania opracowane przez Bronka SP9WZO.
http://forum.radiowo.vdl.pl/showthread.p...d=61#pid61

Tomek SP9NLT zaprezentował liniowy konwerter na pasmo 1,2 GHz. Tak więc mamy rzucone nowe wyzwanie - łączność w paśmie 23cm.

Tomek SQ9JXT tradycyjnie już przedstawił kolejną propozycję akcesoriów do zasilania radiotelefonów przenośnych - zestaw akumulatorów wraz z "koszyczkiem" do podłączenia.

W najbliższym czasie przygotowany zostanie materiał poglądowy pracy w systemie Fusion w sieci Wires-x.