Forum grupy BASR
Drugie spotkanie techniczne BASR 2018 - Wersja do druku

+- Forum grupy BASR (http://forum.radiowo.vdl.pl)
+-- Dział: BESKIDZKA AMATORSKA SIEĆ RATUNKOWA (http://forum.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Aktualności BASR (http://forum.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Wątek: Drugie spotkanie techniczne BASR 2018 (/showthread.php?tid=86)Drugie spotkanie techniczne BASR 2018 - SP9LVZ - 25-06-2018

W dniu 21 czerwca w siedzibie klubu SP9KAT w Bielsku-Białej odbyło się drugie spotkanie techniczne w roku 2018 Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Tematyka spotkania obejmowała większość zagadnień dotyczących pozycjonowania stacji amatorskich w ramach systemu APRS oraz wprowadzenie do tematyki stacji pogodowych i przekazywania danych telemetrycznych ze stacji pogodowych, w tym przez system APRS. Prowadzącym był Mateusz SP8EBC, specjalista od systemu APRS i stacji pogodowych. W zakresie APRS przedstawił on informacje techniczne: wykorzystywanej częstotliwości pracy stacji APRS, szybkość transmisji, modulacja, kluczowanie, oznaczenia rozszerzeń znaków stacji. Zademonstrował funkcjonujące urządzenie do APRS, wraz z omówieniem komponentów składowych: tracker, nadajnik, odbiornik, sterownik, akumulator.
W części wizualizacji danych pokazał mapę aprs.fi, omówił informacje tam podawane oraz zainstalowane stacje APRS na południu Polski. W ramach grupy BASR funkcjonuje od zeszłego roku stacja APRS zabudowana w miejscowości Wola przy przemienniku SR9FSR sponsorowana przez kolegów SQ9NFI i SP9AMG.
Drugim tematem, który przedstawił Mateusz były stacje pogodowe. Omówił budowę modułową urządzeń na przykładzie stacji w Bieszczadach. W części praktycznej została zademonstrowana funkcjonująca płytka układu przetwarzania danych pogodowych z podłączonymi czujnikami ciśnienia i temperatury oraz z możliwością podłączenia anemometru. Mateusz opracował własny program do wysyłania danych i zademonstrował jego działanie.
Z inicjatywy Mateusza w ostatnich miesiącach zostały zabudowane dwie stacje telemetryczne: w Międzybrodziu Żywieckim przy lotnisku aeroklubu oraz przy schronisku Stefanka na Koziej Górze.
Dzięki przybliżeniu tematyki APRS dla członów klubu SP9KAT i członków BASR spodziewamy się, iż przybędzie liczba użytkowników systemu pozycjonowania APRS w rejonie Bielska Białej, zwłaszcza że w naszych zasobach są już urządzenia cyfrowe obsługujące system APRS, np. radiotelefony FTM-100D Yaesu czy radiotelefony ręczne Hytera.  
W spotkaniu uczestniczyła nieduża grupa 12 osób, dzięki czemu prowadzący mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania zainteresowanych.